Testament jest to świadoma decyzja rozporządzenia swoim majątkiem po swojej śmierci. Osoba sporządzająca testament na wypadek śmierci ustala konkretnie co, gdzie, kiedy, na jakich warunkach ma otrzymać druga osoba. Istnieją trzy rodzaje testamentów.
Testament holograficzny to testament napisany w całości przez osobą sporządzającą testament. Musi być na nim data, własnoręczny podpis.
Drugim rodzajem sporządzenia testamentu jest testament notarialny. Jest to testament sporządzony przez notariusza w formie aktu.
Trzecim testamentem jest testament alograficzny, czyli testament ustny. Musi on jednak spełnić kilka kryteriów. Świadkiem takiego testamentu musi być osoba publiczna. Świadków zawsze musi być dwóch. Sporządzający musi jasno określić co pragnie aby znalazło się w testamencie, musi być on świadomy. W przypadku kiedy nie ma możliwości złożenia podpisu, np. w przypadku osób starych czy bardzo chorych może obyć się bez podpisu, jednak musi być to zaznaczone w protokole. Świadkiem sporządzenia testamentu musi być osoba o pełniej zdolności do czynności prawnej.
Istnieją 3 cechy prawidłowo sporządzonego testamentu.
Osoba sporządzająca testament musi być świadoma i musi swobodnie określić swoją wolę. Nie może być pod wpływem groźby czy działać bo została zmuszona. W takim wypadku testament jest nieważny. Warto jest zminimalizować formalności po swojej śmierci, ułatwić wszystko swoim bliskim i sporządzić testament. Najlepszym wyborem jest pójście do notariusza. Spisanie testamentu jako akt notarialny to koszt 50 zł. Może kosztować więcej jeśli chcemy zapisać w nim zapis windykacyjny.
W przypadku dużych wartości rzeczy dziedziczonych niestety niezbędne jest zapłacenie podatku. Na szczęście od podatku od spadków i darowizn osobom najbliższym przysługuje zwolnienie. Dotyczy to: małżonka osoby zmarłej, zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków), wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Warto wiedzieć, że zwolnienie od podatku od spadku będzie nam przysługiwało tylko wtedy kiedy w ciągu 6 miesięcy od podpisania notarialnego aktu lub uprawomocnienia się sądowego postanowienia musimy zgłosimy fakt dziedziczenia urzędowi skarbowemu w miejscu swojego zameldowania.
Ja ostatnio gdzieś czytałem, że testament jest tylko wskazówką do tego kto ma otrzymać poszczególne rzeczy. Jednak jak zostanie podzielony majątek zmarłego zależy od osób otrzymujących spadek. Ja wszelkie zawiłości prawne rozwiązuje przy pomocy http://jaworska-kancelaria.pl/ jednak dużo też czytam w internecie. Na przykład na tym blogu.
OdpowiedzUsuń