środa, 10 maja 2017

Wykroczenia a prawo karne

Czym jest wykroczenie?

Wykroczenie jest to czyn, którego popełnienie jest zabronione. Grozi to bowiem karą grzywny, rzadziej aresztem czy więzieniem. Wykroczenie jest złamaniem prawa w stopniu lekkim. Nie niesie to za sobą zbyt wielkich szkód i konsekwencji. Za popełnienie wykroczenia odpowiada każda osoba pełnoletnia. Ustawa, która zawiera wszystkie informacje na temat  wykroczeń, obowiązuje na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Nierzadko również prawo to musi być przestrzegane w samolotach czy na statkach na terenie naszego kraju. Obowiązkowo karze za wykroczenie podlega osoba działająca przede wszystkim umyślnie. Są spory na temat nieumyślnego działania.

Wykroczenie niezawinione/nieumyślne

Zgodnie z artykułem szóstym, wykroczenie niezawinione następuje w momencie gdy sprawca popełnia je bez zamierzonego celu. W skrócie, wykroczenie niezawinione/nieumyślne jest to drobne przestępstwo, którego się dopuściliśmy przez niezachowanie uwagi czy ostrożności. Po części jesteśmy winni, ponieważ zawsze mogliśmy przewidzieć daną sytuację. Sprawy tego typu są bardzo różnie rozpatrywane. Kary od wykroczeń niezawinionych zwykle nie są zbyt wysokie, jednak sędzia na rozprawie musi wziąć pod uwagę okoliczności, zeznania świadków, konkretne wykroczenie, żeby mógł określić wysokość i rodzaj kary.

Jakie istnieją rodzaje kar w Polsce?

Wszystko zależy od tego jaki rodzaj wykroczenia został przez nas popełniony. Liczy się także to, czy owo wykroczenie zostało popełnione umyślnie. Wśród kar, jakie występują w przypadku wykroczenia, jest na przykład nagana. Jest to najbardziej łagodna forma kary za wykonane wykroczenie. Kolejną karą jest popularna kara grzywny. Kwota grzywny może mieścić się w przedziale od 20 do 5000 złotych. Następną karą, nieco poważniejszą, jest ograniczenie wolności. Owa kara może trwać miesiąc. Areszt także może być zastosowany jako forma kary za wykroczenie i może on wynosić od 5 do 30 dni.

Środki karne za popełnienie wykroczenia

Jednym z tak zwanych środków karnych jest zakaz prowadzenia pojazdów. Owa kara wymierzana jest w miesiącach i może trwać najdłużej do lat trzech. Innym, dość częstym środkiem karnym jest konieczność naprawienia szkody, którą wyrządziliśmy. Przepadek przedmiotów natomiast polega na tym, że na rzecz Państwa odbierane są nam nasze rzeczy, które służyły nam do popełnienia wykroczenia. Istnieje wiele środków karnych, jednak najczęściej jest on ‘’dobierany’’ do sprawcy i jego wykroczenia. Środkiem karnym może być również zakaz uczęszczania na różne imprezy masowe, zakaz wstępu do ośrodków gier czy niemożność przebywania w określonych miejscach.

Rodzaje wykroczeń

Istnieje wiele wykroczeń, dlatego są one podzielone na rodzaje. Jeden z nich dotyczy zasad zachowania się na jezdni. Istnieją wykroczenia sądowe, urzędowe i wiele innych dotyczących dokumentacji. Dość często możemy mieć do czynienia z wykroczeniami kodeksu prawnego lub cywilnego. Rodzaje wykroczeń mogą dotyczyć każdego kodeksu prawa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz