poniedziałek, 29 maja 2017

Przedterminowe zwolnienie w prawie karnym

W życiu mogą spotkać nas różne sytuacje. Może się zdarzyć, że będziemy mieli problemy z prawem. Splot okoliczności może być bardzo niekorzystny. Z jakiegoś powodu złamaliśmy prawo. Sąd orzekł naszą winę i trafiamy do więzienia. Jeden z najgorszych obrotów sprawy, jaki mógł nas spotkać.
W więzieniu nie jest łatwo, wiemy, że już nigdy więcej nie chcemy trafić za kraty. Nawet nie trzeba nas specjalnie resocjalizować. Wiemy, jaki błąd popełniliśmy i więcej tego nie zrobimy. Możemy się starać o przedterminowe zwolnienie.

Kiedy jest możliwe przedterminowe zwolnienie?


Na czym właściwie polega warunkowe przedterminowe zwolnienie? Jego istotą jest zwolnienie skazanego, który odbył część kary, z jej dalszego odbywania. Skazany musi spełnić określone warunki by ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.
·         Odbył połowę zasądzonej kary
·         Warunki osobiste skazanego, okoliczności przestępstwa, zachowanie podczas odbywania kary przekonują, że nie popełni ponownie przestępstwa
Niezwykle ważna jest pozytywna prognoza kryminologiczna. Zależy ona w dużej mierze od samego skazanego. Wpływa na nią dobra postawa odbywającego karę, powstrzymywanie się od uczestnictwa w subkulturze więziennej. Uczestniczenie w terapiach, spotkania z wychowawcą, jeśli to możliwe, praca wykonywana w zakładzie karnym. Biorąc po uwagę wszystkie powyższe czynniki sąd może przychylić się do wniosku o przedterminowe zwolnienie. To jednak nie koniec obowiązków skazanego.

Przestrzeganie zasad


Jeżeli sąd wyraził zgodę na warunkowe przedterminowe zwolnienie skazanego, pozostały czas kary przechodzi w okres próby. Nie może być on krótszy niż 2 lata i dłuższy niż 5. W przypadku skazanych na 25 lat lub dożywocie okres próby wynosi 10 lat.
W tym czasie jak i w okresie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, skazany musi przestrzegać postanowień wcześniejszego zwolnienia. Nie może uchylać się od dozoru ani innych czynności określonych przez sąd. W żadnym wypadku nie może umyślnie popełnić przestępstwa. Jeśli wszystko odbywało się bez zakłóceń, po zakończeniu okresu próby kara zostaje uznana za odbytą. Jeśli jednak skazany wypadł niepomyślnie wtedy sąd ma obowiązek odwołać przedterminowe zwolnienie.

Jest wyjście z sytuacji


Wyrok więzienia to bardzo poważna sprawa. Jest jednak z niej wyjście. Pozytywne postępowanie, unikanie kłopotów, współpraca z wychowawcą może przynieść możliwość przedterminowego zwolnienia.

Jest ono możliwe, jeśli odbyliśmy połowę zasądzonej kary. Nasze zachowanie przekonuje o sukcesie resocjalizacji. Wtedy reszta wyroku zamienia się w okres próby, podczas którego musimy postępować zgodnie z postanowieniami zwolnienia. Jeśli nasza postaw będzie właściwa to wyrok zostanie uznany za odbyty. Jeśli złamiemy postanowienia wtedy sąd będzie zmuszony cofnąć zwolnienie.

Specjalistyczna kancelaria prawna Wojciecha Krzysztoporskiego zajmuje się m.in. podobnymi sprawami, oferując swoim klientom wysokiej klasy pomoc prawną - dobry adwokat Wrocław pomoże ci znaleźć rozwiązanie problemów z prawem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz